logo  
      
PRESSITEATED 
Näitus

01.12.2006 – 14.01.2007
Näitus "I sõime, ise jõime... Toidukultuur Nõukogude Eestis”


Alates 1. detsembrist on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud Eesti Rahva Muuseumi ja ETDM-i koostöönäitus "Ise sõime, ise jõime... Toidukultuur Nõukogude Eestis”. Näitus tutvustab Nõukogude Eesti toidukultuuri põnevat ja avastamist väärivat pärandit. Näituse kuraatorid ERM-ist on Reet Piiri, Terje Anepaio ja Ellen Värv; ETDM-ist Merike Alber ja Ketli Tiitsar, kunstnik Liina Tepand.

”Ise sõime, ise jõime…” tutvustab esemete, fotode ja mälestuste väljapaneku kaudu Nõukogude Eestis elanud inimese argiseid ja pidupäevaseid toiduga seotud toiminguid ning traditsioone. Pidevas defitsiidiolukorras elamine tõi kaasa pikad järjekorras seismised, kollektiivsed retked seene- ja marjametsa ning hoidiste valmistamise kombe lausa üldrahvaliku populaarsuse. Pidevalt varusid täiendades oli nutikatel perenaistel tähtpäevade puhul võimalik defitsiiditingimustest hoolimata katta ajastule iseloomulik lookas pidulaud.

Tänaseks pea kadunud sööklakultuur teenis nõukogude naise köögikohustustest vabastamise ja nõukogude inimesele tervisliku, mugava ja kollektiivse toitumisvõimaluse pakkumise eesmärke. Rõhutamaks ühistoitlustuse suurt rolli Nõukogude Eesti toidukultuuris, pärineb ka näituse pealkirja idee sööklasildilt: ”Ise sööme, ise joome, ise nõud ka ära toome!”
Argirutiini tõi vaheldust nädalalõpp restoranis. Siin sai igati kättesaadava hinna eest nii häid roogi maitsta kui ka jalga keerutada, mistõttu muutus restoran populaarseks õhtuveetmise kohaks.

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli etnoloogia õppetooli ETF grandiprojekti ”Argielu strateegiad ja praktikad Nõukogude Eestis” raames ning põhineb Eesti Rahva Muuseumi kirjasaatjate kogumisvõistlusele „Toidukultuur Nõukogude ajal” laekunud lugudel ja mälestustel, samuti Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Majandusajaloo Muuseumi ning mitmete erakogude eseme- ja fotokogu materjalidel.

Näitus oli esmakordselt eksponeeritud käesoleva aasta 7. aprillist kuni 1. oktoobrini Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas. Praegune näitus on kohandatud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi spetsiifikale.

Näitus jääb avatuks kuni 14. jaanuarini 2007.


Teate koostasid Terje Anepaio ja Ketli Tiitsar

Lisateave:
Terje Anepaio, tel. 529 5708
Merike Alber, tel. 627 4608, 5648 4088
Ketli Tiitsar, tel. 627 4602, 552 8904


 


WelcomeToEstonia