logo  
      
PRESSITEATED 
Langebraun lauale!

Reedel, 27. aprillil, kell 15.00 avatakse Eesti Ajaloomuuseumis Suurgildi hoones (Pikk tn 17, Tallinn) näitus Langebraun lauale! Nikolai Langebrauni portselanitööstuses aastatel 1928-1940 dekoreeritud esemed.

Langebrauni portselanitööstuses kaunistatud esemed on oluliseks osaks meie tööstuskunsti- ja disaini ajaloos. Ettevõttes tegeleti n.ö. oma stiili otsingutega, mille tulemusel sündis mustrite valik, mis ulatus väikekodanlikust magusast kitšist Eesti rahvusornamendi kõrgtasemel stilisatsioonideni.

1920.-1930. aastatel Eestis dekoreeritud portselanist valdava osa moodustabki Nikolai Langebrauni ettevõtte toodang. Esemete populaarsuse juures mängis olulist rolli Langebrauni ettevõttes dekoreeritud nõude hind, mis oli oluliselt soodsam kui importportselanil. Ka Langebrauni turustamisideoloogia oli omas ajas väga nutikas - pühade eel jõudsid müügile temaatiliselt kaunistatud esemed, suvitushooaja algul erinevate Eesti linnade ja piirkondade vaadete ning sümbolitega kaunistatud suveniirid.

Eesti Ajaloomuuseumi näitus "Langebraun lauale!" on järg populaarseks osutunud näitusele „Võsaklaasist kristallini”, mis tutvustas Johannes Lorupi klaasivabriku toodangut.

Näitus on ülesehitatud lauakatmise võtmes - Langebrauni töökojas dekoreeritud portselanserviisidega on kaetud ajastukohased kohvi- ja toidulauad. Lisaks kaetud laudadele on eksponeeritud Eesti Ajaloomuuseumi ja erakollektsionääride kogudes säilitatavaid Nikolai Langebrauni portselanitöökojas dekoreeritud esemeid lähtuvalt märgi-, mustri- ja dekooritüübist.

Näituse koostas Anne Ruussaar
Kujundas Madis Kivi
Helitaust Jaak Elling

Näituse raames valmis kataloog “Langebraun lauale! Nikolai Langebrauni portselanitööstuses dekoreeritud esemed Eesti Ajaloomuuseumis” (koostaja Anne Ruussaar, keeletoimetaja Külliki Kuusk, kujundaja Madis Kivi). Eesti- ja inglisekeelsete tekstidega trükis sisaldab ülevaadet Nikolai Langebrauni portselanitööstuse ajaloost ja eri aegadel kasutatud märkidest, lisaks on ülevaatlikult kirjeldatud mustri- ja dekooritüüpe. Sisulisele osale järgneb põhjalik ja süstematiseeritud pildikataloog Eesti Ajaloomuuseumi kogudes säilitatavatest Nikolai Langebrauni töökojas dekoreeritud esemetest.

Kataloogi väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Näituse ajal on Eesti Ajaloomuuseumi poest Börsi käigus võimalik osta Nikolai Langebrauni ettevõttes dekoreeritud portselani, mis on kogutud Tallinna erinevatest antiigiäridest.

Näitus on Suurgildi hoones (Pikk 17) avatud 28. aprillist kuni 15. septembrini 2007.

Info: Anne Ruussaar e-post: anne@eam.ee <mailto:anne@eam.ee>; tel: 6014535 või 5122592


 


WelcomeToEstonia